Soumrak české parlamentní demokracie

10. 02. 2016 14:52:29
Právě dnes byl v Poslanecké sněmovně schválen zákon zavádějící Elektronickou evidenci tržeb (EET). Vládní koalice při tom bohužel bezprecedentně porušila nejen Jednací řád Sněmovny, ale i stěžejní ústavní principy.

Pokud Ústavní soud takovou praxi jednoznačně neodmítne a zákon nezruší, bude možné bez nadsázky říci, že dneškem v České Republice skončil právní stát, liberální demokracie a parlamentarismus.

O EET se toho napsalo už dost. Podle názoru (nejen) pravicové opozice jde o nesmysl, který má obrovsky negativní dopad např. na ochranu citlivých obchodní dat a prakticky likviduje podnikatelské prostředí v ČR. Jakékoliv připomínky k materiálnímu obsahu jsou ovšem po dnešku odsunuty na vedlejší kolej.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL nezákonně vybočila z Jednacího řádu PS (JŘPS), když stanovila přesný čas začátku hlasování bez ohledu na probíhající rozpravu, v níž ještě nedostali možnost vystoupit všichni opoziční poslanci. Chtěla tím ukončit tzv. obstrukce, jimiž zejména ODS a TOP 09 chtěli zabránit přijetí zákona a tím i jeho katastrofálním společenským dopadům. Korunu všemu nasadil svým zmatečným (a rovněž nezákonným) postupem předseda Sněmovny Jan Hamáček, námitky proti jeho způsobu vedení schůze ovšem vládní většina – opět silovým hlasováním – zamítla. Takový postup je hned z několika důvodů naprosto nepřijatelný a ohrožuje samotné základy demokratického parlamentarismu.

Zákon je zákon

V ČR mají jednací řády obou komor formu zákona. Vůbec nejzákladnějším obecným principem, na němž stojí víceméně jakýkoliv moderní právní řád, je imperativ, že zákony se mají dodržovat. Toto pravidlo je ve zjednodušené podobě srozumitelné snad každému pětiletému - možná že i mladšímu - dítěti. Po dodržování českých zákonů se v poslední době stále volá také v souvislosti s uprchlíky.

Vláda ČR a za ní stojící poslanci dnes bez jakýchkoliv pochybností a vědomě zákon o JŘPS porušili. V civilizované zemi by něco takového (bez jakýchkoliv ohledů na důvody tohoto konání) mělo vést k vyvolání hlasování o nedůvěře vlády, k okamžitému veřejnému tlaku na její odstoupení a v politické rovině především k totálnímu zdiskreditování stran, které se na tomto protizákonném jednání podíleli.

Nelze rovněž nezmínit signál, který vládní poslanci dali široké veřejnosti. Opět probudili v občanech pocit, že členové Parlamentu jsou „nadlidi“, mající možnost beztrestně porušovat právní normy.

Od některých uznávaných odborníků na ústavní právo zaznívají hlasy, že samotné porušení jednacího řádu při schvalování nemusí stačit k tomu, aby Ústavní soud takto přijatý zákon zrušil, neboť se při svém rozhodování řídí pouze ústavním pořádkem a nikoliv „běžnými“ zákony. Nabízí se pak ale dvě otázky. Jaký jiný orgán veřejné moci má v takovém případě pravomoc hlídat striktní dodržování zákona o JŘPS? Nebo je snad porušení tohoto zákona, které však zároveň není porušením ústavního pořádku, nepostižitelné?

Demokratická záchranná brzda

I kdyby odpověď na druhou z otázek byla kladná, stejně by měl být zákon o EET jednoznačně zrušen. Vládní většina totiž při svém silovém řešení porušila mnohé ústavní principy a ústavně zakotvená práva opozice.

Mezi ohroženými principy můžeme jmenovat samotný princip právního státu nebo princip vázanosti státní moci zákonem. V případě umlčení opozice je pak v tomto konkrétním případě znemožněno právo občanů (tj. voličů opozičních stran) podílet se na výkonu státní moci prostřednictvím svých volených zástupců.

Tzv. technické obstrukce (tj. oddalování nebo znemožnění schválení zákona pomocí využívání ustanovení Jednacího řádu) by rozhodně neměli být obvyklé. Pokud by se totiž neúměrně rozšířili, mělo by to za následek paralýzu Parlamentu. To by v občanech vyvolalo pocit totální nefunkčnosti celého demokratického systému, v některých pak i touhu po některé z forem systému nedemokratického. Přesto je však nelze paušálně bez vyjímky odsoudit a požadovat jejich bezvýhradné vymýcení z parlamentní kultury.

Opozice v demokratickém státě nutně musí mít v zákonodárném procesu něco na způsob záchranné brzdy. Musí mít možnost, jak se ve vyjímečných případech postavit parlamentní většině a říci: „Stop! Tento návrh zákona je pro nás naprosto nepřijatelný, zásadně ho odmítáme a trváme na tom, že v žádném případě nebude přijat.“ Ani cestující ve vlaku samozřejmě nemůže zatáhnout za záchrannou brzdu při pocitu jakéhokoliv banálního přepravního diskomfortu a stejně tak se parlamentní opozice nesmí k obstrukcím uchylovat při každém nesouhlasu s vládním návrhem zákona. Musí tento institut využívat odpovědně. Jak už bylo řečeno – opravdu pouze ve vyjímečných případech.

Bohužel, to jednacím řádem samozřejmě ošetřit nejde. U současné opozice ale nelze očekávat, že bude blokovat všechny vládní návrhy zákonů nebo jejich velké množství. Její představitelé se několikrát jasně vyjádřili v tom smyslu, že tuto možnost využijí pouze v případě EET. Opět se navíc nabízí otázka – jakou jinou podobu, když ne formu technické obstrukce, by opoziční záchranná brzda měla mít?

Bude ÚS chránit naše ústavní tradice?

Je to jen pár dnů, co předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v reakci na žhářské útoky proti komunitnímu centru Klinika parafrázoval T. G. Masaryka a prohlásil: „Demokracie je diskuze, ne nůž a zápalné lahve“. A nelze s ním než bezezbytku souhlasit. Právě vláda, jejímž je Bělobrádek místopředsedou, ale dnes demokratickou diskuzi zcela potlačila. Chtělo by se říct: „Demokracie je diskuze, ne silová hlasovací tyranie většiny.“

Právě 1. republika je hlavním ideovým zdrojem ústavních tradic našeho současného státu. A je nyní na Ústavním soudu, aby ochránil nejen tyto tradice s demokratickou diskuzí v čele, ale demokratický právní stát vůbec. Pokud ÚS zákon o EET nezruší, nebude možné dále hovořit o ČR jako o vyspělé parlamentní demokracii.

Autor: Dominik Hrubý | středa 10.2.2016 14:52 | karma článku: 39.61 | přečteno: 5383x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 363 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 987 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 676 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1263

Absolvent práva a žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze.

Libertarián, fanoušek florbalu a klasické hardrockové hudby. Odpůrce gramatického paradigma.

Člen strany Svobodných.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...